Mozaik

Mozaik; küçük renkli parçaların yan yana yapıştırılması ile elde edilen resimlerdir. Mozaiğin ana malzemeleri de doğada saklıdır. Genel olarak cam, renkli taş, kiremit gibi malzemelerden meydana gelir.

Mozaik sanatı ilk olarak MÖ 3000 den itibaren uygulanmıştır. bugünkü Irak sınırları içerisinde yer alan antik Uruk kentindeki mozaikler ilk mozaik örneklerinden sayılmaktadır.. İlk mozaikler çakıl taşlarından yapıldığı için renklerin ve malzemenin sınırlı olduğu görülmektedir. anadolu da dünya üzerinde en eski çakıl taşlarından yapılan mozaik örnekleri Gordion'da rastlanmıştır.. Mozaik sanatı yağlı boya tabloları aratmayacak muazzam eserlerini Roma döneminde ortaya çıkarıyor. En güzel örneklerinide İtalya'nın Pompei kentinde görülmektedir.Roma döneminde yine en ihtişamlı dönemini yaşayan Zeugma kentindeki mozaiklerdir. Bugün Gaziantep Arkeoloji Müzesinde bulunan ve Zeugma antik şehrindeki villalardan çıkarılan mozaikler geçmiş dönem eserlerinin en güzel örnekleri arasındadır.Hatay'ın Antakya ilçesi de Roma dönemine ait seçkin bir mozaik koleksiyonunu barındırır.İstanbulda ki Ayasoya ve Kariye gibi sonradan cami ve müze haline getirilmiş kiliselerde dünyanın en güzel mozaiklerini bünyesinde barındırır.

Bizler böylesine köklü bir geçmişe sahip olan mozaik sanatını günümüze empoze ederek mobilya dekorasyonundan yer kaplamalarına, oda bölmelerini süsleme gibi biçok alanda sizin öngörüleriniz doğrultusunda ve belli bir ahenkliğin içinde , sanatçılarımızın ellerinde yeni formlar kazandırarak görsel ihtişamım elde etmenizi sağlamaktayız. İç mekan ve dış mekan içinde uzun yıllar kullanılabilen bu yöntem konu uzantısı bakımından günümüzde zenginlik göstermektedir. Örnek olarak ise insan figürü , hayvan figürü , dekoratif desen, manzara vb konularda aklınızdakini sizlere Bordo Sanat ekibi olarak aracı görevini üstlenerek sunmaktayız. Mozaiğin bugün dahi en cezbedici özelliği ise hiç kuşkusuz ilk günki kadar kalıcı ve canlı olan bir malzeme olmasından dolayı diğer resim sanatları arasında farkını korur.

Beylerbeyi'nde bir villanın havuz ve şelale duvarında cam mozaik çalışması

1/4

 Sultanahmet'te bir restaurantın teras katında uyguladığımız, cam süsleme sanatını atölyeden başlayarak montaj ve sonuçlanmış halini aşağıdaki görsellerden inceleyebilirsiniz. Kurşun örgü kullanmadan suya dayanıklı yapıştırma yöntemi ile restaurantın konseptine göre şekillenmiş tasarımı 7 metre olup, 3 plakadan oluşmaktadır.

1/3

Altınşehir'de bir restaurantın iç mekan dekorasyonu ve tabelasında uyguladığımız, cam mozaik sanatını atölyeden başlayarak montaj ve sonuçlanmış halini aşağıdaki görsellerden inceleyebilirsiniz

1/4

© 2023 by Bordo Sanat Tasarım. Proudly created with Taha Demir 

Maltepe İSTANBUL 2016

  • Facebook Clean
  • Twitter Clean