top of page

Yağlı Boya Markaları ve Kaliteleri

Günümüzde dünya çapında yağlı boya üretimi yapan birçok firma vardır. Bu markaların birçoğu aynı rengin birkaç farklı kalitede üretimini yapmaktadır.Bazıları geleneklerden ödün vermeden halen el yapımı olarak üretime sınırlı sayıda devam etmektedir. Bu üretimde boyanın ham maddesi, üretim yeri karışım malzemeleri farklılık göstermektedir. Doğal pigmentler imitasyon pigmentler dolgu malzemesi kaliteye göre değişmektedir. Bu farklılık yapılan resmin zaman içerisinde kararıp sararmasını etkilemektedir.Ortamdaki tozdan ısı değişikliğinden ve ışıktan etkilenen tablolara sis çöker.ucuz malzemede bu 5-10 sene iken gerçek malzemelerde 1000 seneleri bulabilir. Ör. Bezir yağı ucuzdur ve kararma süresi çok çabuktur genellikle pek tercih edilmez keten yağı birçok firma tarafından tercih edilir kararması bezire göre daha yavaştır. Aynı rengin her firmada tonu farklılık gösterebilmektedir. Mesela italyan üretimi olan boyalarda ünlü italyan ressamların ekolüne uygun ton değerlerini elde etmeye çalışmışlardır.

Şimdi ucuzdan pahalıya boyaların markalarını ve fiyatlarını kullandıkları malzemeler hakkında kısa bir bilgi paylaşımında bulunacağım.

Zaman içinde sararmış

solmuş tablolara örnek

Giriş Seviyesi Boyalar

Açıkçası görüldüğünde bence uzak durulması gereken boyalardır. Kaliteleri oldukça düşüktür öğrenciyken hediye olarak gelen boyalarım vardı 5 sene sonrasında kahverengi bir tül geldi resmin üstüne diyebilirim.doğru düzgün karışmadıkları için uygulama yaparkende işi zorlaştırırlar aslında ve hiç dayanıklı değillerdir.kimi tüpü açarsınız yağ karışmamış olur sıktığınızda önce epey yağ dökülür sonra katı bir boya çıkar. uzun bir süre kullanılmadan beklediğinde de iyi karışmadığı için toz pigmente yakın bir hal aldığına da şahidim. kullanılan pigmentlerde emitasyondur..

FİYATLARI 37ML TÜP İÇİN 7-15 TL ARASINDADIR.

MARKALAR

MARİES Üretim yeri Çin

REEVERS Ingiliz firması ama Çinde üretim

BİGPOİNT Türkiye

LUKAS TERZİA alman ama çinde üretim

AMSTERDAM

(ART CREATION)yeni adı talensin çin üretimi

PEBEO XL fransız ama çinde üretim

SCHMİNCKE COLLAGE alman

SENNELIER ETUDE Fransız çinde üretim

L&B LOUVRE Fransız çinde üretim

Başlangıç serisi boyalar

Benimde başlangıç serisi olarak fiyat verdiğim boyalardır.en azından karışım oranları çindeki üretime göre daha iyidir ,zaman içerisinde görüntüsünü kaybetmesi çin üretiminden çok daha iyidir tabi bu sürenin nekadar olacağı ortamdaki ışık toz değerine göre değişmektedir.Avrupa da başlangıç öğrenci kullanımı boyalar olduğu için bu adı verdim. Bu boyaların pigmentleri çoğunlukla imitasyondur. Gerçek pigmente sahip olanlarda vardır seri 2 gibi bazı firmalar adlandırmıştır fiyatları biraz daha pahalıdır. Ancak dolgu malzemesi pigmente göre daha fazladır.Yeni başlıyorsanız boya yapımına denemeler için öneririm. resim siparişi verecek müşteriler içinde hediye olarak düşündüklerinde fiyatı uygun olacağından önerebilirim.

Fiyatları 37ml için 13-25tl arasındadır.

WİNSOR NEWTON ingiliz

DALLER ROWNEY GEORGİAN ingiliz

PEBEO HUİLE fransız

VAN GOGH hollanda

FERRARİO MASTER italyan

LEFRANC BOURGUES FINE fransız

LUKAS STUDİO alman

SCHMİNCKE ACADEMİA alman

Profesyonel boyalar

Bir öncekine nazaran biraz daha yoğun pigmentli olan boyalardır. Avrupa ve amerika menşeili boyalardır. içlerinde imitasyon pigmentler bulunsada karışım oranları tatmin edicidir. sararma süreleri fabrika verilerine göre 25 ve üstü yıllardır. bu grup ve sonrası kendi eviniz için yaptıracağınız resimlerde ya da üst düzey bir hediye için tavsiye edeceğim malzemelerdir. resim çalışması yapıyorsanız da öğrencilikten çıkmışsanız artık bu grup ve üzerini tercih etmelisiniz. bugün sanat piyasasında çok çok pahalı olarak satılan eserlerde işin imzası yüzünden kullanılan malzemenin kalitesine hiç bakılmıyor hatta okullarda hocalar bu budur şu şudur diye anlatmıyor. sadece bir yüksek lisans dersinde denk gelmiştim. kısacası ülkemizde teknik olarak bilgi çok düşük genellikle bu pahalı ozaman kalitelidir mantığı var ama bilgisi yok...

Fiyatları 37ml tüp için 25-40tl arasındadır.

SHİNHAN kore

MAİMERİ CLASSİCO italyan

Ferrario VAN DYCK italyan

SCHMİNCKE NORMA alman

CHARVİN SUPER FİNE fransız

SENNELLER fransız

ST.PETERSBURG rus

CHROMA ARCHIVAL A:B:D

GRUMBACHER A:B:D

JOHN HOWARD SENDEN PRO-MIX A:B:D

RICHESON SHIVA A:B:D

WEBER PERMALBA A:B:D

BOB ROSS A:B:D

GENEVA A:B:D

ARTİST SERİSİ BOYALAR

Bulabileceğimiz en kaliteli boyalardır. Karışım oranları mükemmeldir. Ünlü ressamların kullandıkları boyalardır. Saklanma koşullarına bağlı olarak 1000 yıl sapasağlam kalabilirler.üretici firmaların altın değerindeki ürünleridir. Her pigmentin fiyatı farklılık gösterdiği için kimi marka 8 seriye ayırmıştır çok zor bulununan örneğin cadminyum en pahalı serileridendir. paletimi temizlerken bile çıkarması zor oluyor o denli kaliteli karışımlardır.

Fiyatları 37 ml için 40-350tl arasındadır.

LUKAS 1862 alman

REMBRAND hollanda

CHARVİN EXTRA FİNE fransız

LEFRANC EXTRA FİNE fransız

GAMBLİN A:B:D

MAİMERİ ARTİST italyan

BLOCKX belçika

BLUE RİDGE A.B.D

DALLER ROWNEY ARTİST ingiliz

WİNSOR NEWTON ARTİST ingiliz

DA VİNCİ ARTİST A.B.D

HOLBEİN A.B.D

M.GRAHAM A.B.D

FRAGONARD PEBEO fransız

BLICK ARTIST A.B.D

ARTİST SERİSİ EL YAPIMI

İyininde iyisi diyebileceğimiz şuan dünyada bulunabiecek en kaliteli boya markalarıdır. bu sektör için özenle üretilmiş boyalardır ülkemizde bulmak çok zordur yoktur desek daha doğru olur. satılmayacak malı getirmek istemiyorlar bilen ressamda yurtdışından birşekilde alıyor zaten.

Fiyatları 37 ml için 50 ile 700 tl arasındadır.

WİLLİAMSBURG A.B.D

DANİEL SMİTH A.B.D

OLD HOLLAND A.B.D

MAİMERİ PRO italyan

MİCHAEL HARDİNG ingiltere

VASARİ A.B.D

SCHMİNCKE MUSSİNİ alman

HOLBEİN VERNET A.B.D

bottom of page